atgal pirmyn pgr. p.

Exsumirimas - pirma diena


(www.dangus.net)

Gruodžio 2-3 dienomis Kaune prabilo tradicinis - šįkart jau penktasis - avangardo festivalis, organizuojamas tūlo Jaro Ramūno - visiems trenktos muzikos myluotojams gerai pažįstamo psichopatų šutvės RamĆ»nas Jaras & Band vadovo. Pasigrožėti kreivu garsu paranormaliosiomis panoramomis šįkart žiūrovus kvietė į progresyvią alternatyvią kultūrą bandanti propaguoti miniatiūrinį klubą TerraX. Jau vien vietos pakeitimas ir tikrai negausi informacija rodė, kad šiemet renginio organizacija vyxta labai jau sunkiai, tačiau nepaisant viso chaosėlio, puiku, kad festivalis išvis įvyko ir surado savo atgarsi. Beje, visas šis džiugesys šiemet pavadintas jau vardu "Didelis pasaulis" - taip nusprendė pats Jaras ir kažkodės nepaaiškino kodėl numarintas buvęs pavadinimas "Sumirimas". Tačiau visi dalyviai festivalį po senovei vadino 'sumirimu' ir nieko čia jau nepadarysi - nepakeis šio gražaus vardo nei Kultūros ministerijos koridorių kvapą primenantis 'pasaulis', nei jo primityviškai geometrinis 'logotipas'.

Apie 100 salėje sėdinčių galvų pasveikino ir pirmosios festivalio dienos koncertą pradėjo minėtoji RamĆ»nas Jaras & Band su gatvės folkloro maestro Konstantinu Kruziku. Nežinai, kuo Jaras taip sužavi žmones, kad tokie diedukai sutinka dalyvauti jo kuriamoje para-beprotybėje. Ansamblio muzika skambėjo išties įdomiai. Labai žavėjo jaunosios vokalistės balsas - ne taip, kaip stogą grežiančiame show Sudeikiuose! Kruziko armonika, būgnelis ir scenos gilumoje besitampantis bosas bendrą garsą darė kažkokį niūriai apokaliptinį ir neramų. Statiškos šviesos ir gedulinga salės prietema šaukė dušion nerimą, kuris kaip pritvinkusi bestija trankėsi už sluoxniuotų RamĆ»nas Jaras & Band set'o durų.

Sau įprasto šaižumo, agresyvumo ir kietumo šįkart pabandė atsisakyti ir Girnu Giesmes, pateikė labai jau kompaktišką programą. Tikriausiai dėl to, jog negalėjo atvykti tradicinis GG perfomansų dalyvis Shalkus, scenoje išvydome nauja veidelį - merginą Gediminą iš folkroko grupės Atalyja. Vokaliste turėjo labai šaunių pasireiškimo būdų, kažkiek priminė Diamanda Galas aštrumus. O GG sėtas toliau plaukė archaiškai tamsiuose vandenyse - sėdėdamas salėje galėjai pasijusti kaip batiskafe. Bet Atlantida šįkart nebuvo atrasta - sunkioji Liuko artilerija ir karinga orkestruotė nutylėjo savo plėšriausias triumfo natas. Next time?

Kauniečiai Tigro Batai (ar Tigrobotai? - kažkaip daugelį kartų iš organizatoriaus pasigedome precizikos pristatant kolektyvus ir ju pavadinimus). Jie pasiūlė profesionaliai ir švelniai įgrotą meditacinę muziką. Gitaros, perkusijos ir psichodelika, vedanti tranzuoti, miegoti arba tiesiog eiti gerti eilinę plastikinę stiklinę "Ragučio" alaus. Festivalyje darėsi ramu ir avangardiška iki liūdnumo - šeštadienio vakaras skendėjo abejingume ir ne lašelio žaismingumo...

Įlieti kažką potencialiai naujo ir spalvingo turėjo mūsų projektas McKaras ir Lioge (beje, taip nekarto teisingai neužrašytas ir nepaminėtas festivalyje nei žodžiu, nei rashtu). Arogantiškai extravagantiški kostiumai, noizuotas firminis McKaro bytas su labai netradiciniais pribambasais ir tripiniai postmodernistiniai textai pradėjo suktis įlaikmenimo nesusaistytoje erdvėje, skelbdami Dievo dovaną žmogaus protui - ultratechnologija programoje "Šalčio perpylimas". Iš pradžių publika visiškai pasyviai stebėjo ir stebėjosi, tarpuose po kūrinių pareikšdama "kas čia per šūdas?". Organizatoriui ypač nepatenkintus žiūrovus teko sutramdyti panaudojant "Apsaugos žiedo" vyrukus - o gaila - galėjo kilti visai šaunios peštynės. Esame pratę prie muštynių metalo ar popso festivaliuose - o mordabojus avangardo koncerte tai būtų tikrai kažkas, kame nevertėtų praleisti progą sudalyvauti! :) Svarbiausia - projekto šaltas skaitmeninis erzalas ir arogancija pasiekė savo tixlą - mes pasijutome Kaune! KAUNE!!! :) Kur laikinosios/nustumtosios sostines sindromas ryškiai pasireiškia net avangardo vakarėlyje. Tačiau baigėsi viskas gan užvedančiais tribal ritmais ir gausiais aplodismentais, tad nusinešantis kompą McKaras tepasakė: "aš patenkintas..."

Vakarėlį užbaigė Šalikąpalikau su koncertu pučiamiesiems - programoje, jei neklystu, dalyvavo 10 žmonių, pacianciu vienokius ar kitokius pučiamuosius instrumentus. Viskas aplink ėmė pulsuoti, veidai išnyko ir liko tik atsišaukiantys cypčiojimai, metantis ant smegeninės akmens amžiaus burtus - tikrai vykusios apeigos! Kilpos kelių sėdinčių salėje bebenčiukų smegenis taip užspaudę, kad jie pareikalavo išjungti garsą :) Manau, klubo TerraX vadovas Vytas tikrai šaunus bičas su tiubeteika, bet jo svečiai tarsi iš "Pūko" ar "Marčio" eterio nepapuose festivalio...

Kas vyko sekmadienį Jums papasakos pats Jaras. Pagarba šiam žmogui už jo neišnaikinamą entuziazmą ir triūsą stengiantis pakeisti stabarėjančias sąmones. Šis festivalis buvo ir visada lix kultas - dėl pačios įdėjos ir jo gyvavimo verta pamiršti visus nesklandumus ir sunkumus. Pirmyn, Jarai!!! Atrodo, renginys kitąmet nebebus klube TerraX... Bus kažkur kitur. O Vilniui gal irgi vertėtų išsijudinti ir pagaliau žengti į neaprėpiamus avangardo plotus?

Ugnius Liogė

Pagrindinis puslapis
Gaukite emailus apie papildymus puslapyje

Web Statistics

Clicky