atgal pirmyn pgr. p.

Avangardas dideliame pasaulyje

Tikriausiai yra gerai ateiti į koncertą, festivalį ar kitą renginį dar jam neprasidėjus. Matai kažką besiruošiantį, susirūpinusį, kažką pasyviai sėdintį ir žvilgsniu klaidžiojantį erdvėje… Vėliau užsimezga pokalbiai, renkasi žiūrovai, scena atgauna save…

Taip man prasidėjo avangardinės muzikos Festivalis "Didelis pasaulis", vykęs gruodžio 2-3 dienomis progresyvios kultūros territorijoje Terra-X. Tai jau penktasis tokio pobūdžio festivalis, organizuojamas Kaune. Anksčiau jis vadinosi "Sumirimas". Anot paties idėjos generatoriaus ir renginio sumanytojo Jaro Ramūno, tai tik kitas pavadinimas ir daugiau nieko. "Festivalio intencija yra lygiai ta pati ir nukreipta lygiai ten pat". Žmonės pradėjo aiškintis "sumirimą" kaip "satanistišką polinkį į mirtį ir Vėlinių spalvos agitbrigadas". Nebuvo jokio malonumo jausti dvelkiant satanistines nuotaikas, - dėstė Jaras.

Jis pats yra studentas, trečiakursis, grįžęs į Muzikos Akademiją.

Paklausus apie gilią renginio priešistorę ir kodėl pasirinkta avangardinė muzika, išgirdau, kad prieš tai paprasčiausiai nieko panašaus nevyko, o žmonės dirbo, kūrėsi grupės. Dabar net yra grupių-projektų, kurie reiškiasi apskritai tik šio renginio metu. Pasak R.Jaro avangardinė muzika yra visiškai priešinga komercinei ir savo sudėtingumu aplenkianti roką, o mentaline verte dažnai pasiekia ir lenkia klasikinę muziką. Jos kūrėjai stengiasi ištrūkti iš standartinių muzikos suvokimo ir atlikimo rėmų. Jie ieško naujų sąskambių, eksperimentuoja visais muzikos aspektais, naudodami visus įmanomus būdus bei priemones.

Šeštadienį ir sekmadienį pasirodė tokios grupės kaip RamĆ»nas Jaras & Band ir Konstantinas Kruzikas, Liogė ir McKaras, Akala, Tomas, kuris nekuria dainų, meninio veiksmo grupė šaliKĄpalikau, Girnų giesmės, naj, Tigro batai ir kt. Taip pat sekmadienį Daukšos 30a, "Auros" repeticijų vietoje vyko pati nekomerciškiausia renginio dalis - poetų-avangardistų pasirodymas.

Pačiam Jaras akibrokštas buvo įvykis Muzikos Akademijoje, kai ją atstovaujantis R.Čepinskas neleido net reklaminio renginio plakato pakabinti, argumentuodamas tuo, kad jis pilnas gramatinių klaidų ir, kad pavardė Liogė yra išgalvota.

Na, kai gauni tokią priešiškumo progresui dozę ir atsimuši į ignoravimo sieną, nieko nelieka daryti, kaip tik pasiėmus tą plakatą eiti lauk, supratus, kad nieko neprarasi išėjęs ir nepakabinęs savo renginio reklamos šioje švietimo institucijoje. R.Jaro manymu taip yra todėl, kad Lietuvoje visi bijo naujovių, visi daro tai, ką reikia, telpa į rėmus, apsišarvuoja šablonais. Tai būsimos aukos. Gal todėl iš 18 Muzikos Akademijos absolventų tik 4 dirba savoje srityje.

Bet visumoje renginys vis gi vyko, tik gal kiek anksčiau apsaugai reikėjo pašalinti padauginusius "meno kritikų" būrelio atstovus. Ir pasak mano netikėtai sutikto draugo Jono, visiškam "tranzui" trūko tik Jimo Morrisono ant scenos be garso skleidžiančio "Brake on thru..."

O kas paneigs, kad taip nebuvo…

Vilma Samulionytė

Pagrindinis puslapis
Gaukite emailus apie papildymus puslapyje

Web Statistics

Clicky