atgal pirmyn pgr. p.

Avangardo festivalyje: muzika, poezija, meditacija

("Laikinoji sostinė")

Trejetą metų pavadinimu "Sumirimas" garsėjęs avangardinės muzikos festivalis dvejus pastaruosius metus rengiamas kitu pavadinimu - "Didelis pasaulis". Šiemet penktasis avangardinės muzikos festivalis vyks gruodžio 2 ir 3 dienomis klube "Tera X".

"Nuo mažumės esu susijęs su ezoteriniais dalykais ir kiekvienas mano darbas turi šį atspalvį. Pavyzdžiui, mėgstamas mano arkliukas yra įvairios jogos rūšys, meditacija, - sako avangardistas Jaras Ramūnas, šiemet išimties tvarka priimtas į trečią Muzikos akademijos kursą. - Todėl ankstesnis festivalio pavadinimas "Sumirimas" taip pat susijęs su tais dalykais. Žodis "Sumirimas" atėjo į galvą meditacijos metu ir, matyt, todėl yra toks tobulas, iš abiejų pusių skaitant skambantis beveik taip pat. Buvo labai gaila atsisveikinti su šiuo pavadinimu, tačiau supratau, kad turiu jį pakeisti.

Žmonės reaguodavo į šį žodį, kaip į paprastą, satanizmu dvelkiantį mirties kulto festivalį, nors visai ne tai norėjau šiuo pavadinimu pasakyti. Žodžiu, teko pavadinimą pakeisti."

Naujas prieš dvejus metus sumanytas festivalio pavadinimas, pasak avangardisto, reiškia tą pačią intenciją. "Didelis pasaulis" - ne siekimas festivaliu apžioti pasaulį ir jį visą pakviesti į renginį. "Guli ant žemės pievelėje vasarą, žiūri į dangų ir suvoki, koks didelis pasaulis - tokiu jausmu pagrįstas naujas pavadinimas", - sako Jaras.

Per penketą metų festivalis beveik nesikeitė. Nuo pat pradžių buvo siekta informuoti ir šviesti žmones, suteikti papildomos informacijos avangardinės muzikos srityje. "Avangardinis stilius, pasireiškiantis bet kurioje srityje, sugeba perteikti daug daugiau nei ribotas pop- ar klasikinis stilius. Pasak festivalio organizatoriaus, avangardas gali nukrypti į kraštutinumus - pragarą, dangų, į visišką palaimą ar absoliučią neviltį, kurių kitomis muzikos rūšimis perteikti neįmanoma. Lieka tik džiaugtis, kad Lietuvoje yra grupių, sugebančių paliesti įvairius žmogaus dvasios aspektus.

Jubiliejiniame festivalyje žadama ir naujovių - vyks avangardinės poezijos skaitymai. "Rašančių avangardinę poeziją žmonių yra. Užsidarius "Keturiems vėjams" nebeliko kur reikštis poetams avangardistams. Tai didžiausia kančia kūrėjui, kai niekas nepriima jo kūrybos, nors kuriama iš pačios širdies", - sako Jaras. Todėl jis sako džiaugiasi, kad turi galimybę leisti jiems pasireikšti ir skatina neužgęsti. Tarp jaunų nežinomų poetų avangardistų greičiausiai bus ir avangardo meistras Gintaras Patackas. Avangardinės poezijos bus galima paklausyti šokio teatro "Aura" patalpose M.Daukšos gatvėje.

Svarbiausia - kūrybiškumas

Šeštadienį ir sekmadienį "Terra X" klube žada pasirodyti RamĆ»nas Jaras & Band, kurios ideologas ir yra Jaras. Su grupe koncertuos Konstantinas Kruzikas. Jis žinomas iš "Pūko" produkcijos, liaudies dainų atlikėjas, kuriantis ir pats, bei apibūdinamas, kaip ryškiausia šiuolaikinio liaudies meno žvaigžde. "Pūkas" leidžia tik popso stiliaus jo dainas, o festivalio metu K.Kruzikas atliks liaudies, bet kūrybingą muziką, kurią bus bandoma derinti su avangardine RamĆ»nas Jaras & Band muzika. Tai turėtu būti įdomu, juo labiau kad pastaruoju metu ir avangardinės grupės stilius taip pat pakitęs - pristatoma ne triukšminga, o labiau meditatyvinė muzika.

Antrus metus iš eilės festivalyje dalyvaus kauniečiai "Tigro batai" - grupė, kurioje groja senosios grupės "Tigro metai" muzikantai. Prieš trejetą metų susikūrusi grupė groja avangardinę improvizacinę muziką, bet šiemet klausytojų laukia ypatinga staigmena. Kita kylanti grupė iš Šiaulių "šaliKĄpalikau". 1995 metais profesionalai, baigę Muzikos akademiją, įkūrė avangardinės muzikos grupę. Jie ne tik groja, bet ir kuria eiles, performansus, tapo. Vienu metu Šiauliuose leido ir savo avangardo stiliaus laikraštuką.

Tradiciškai pasirodys ir avangardinės Kauno grupės "NAJ", "AKALA", bei svečiai iš Vilniaus - "Liogė ir McKaras" - Ugnius Liogė žinomas, kaip avangardinių festivalių, pavyzdžiui, "Mėnuo juodaragis", ar užsienio grupių koncertų Lietuvoje, pavyzdžiui, "Overkill", organizatorius, o McKaras - grupės "Ataka" narys. Dar viena staigmena - grupė "Tomas, kuris nekuria dainų". Tai populiarios popgrupės "Mercy Dance" avangardinis projektas, kurį sukurti paskatino festivalio egzistavimas.

Vėjūnė Gečiauskienė

Pagrindinis puslapis
Gaukite emailus apie papildymus puslapyje

Web Statistics

Clicky